Chodský pes

"Na hranicích v službách lidu, Chod svůj čekan hrdě nes, v bouři, sněhu, větru, klidu, po jeho boku byl vždy pes."

Chodský pes je české národní plemeno, není však dosud registrované FCI. Jeho historie sahá až do 13. století. Na Šumavě střežili nejdůležitější obchodní cesty odnepaměti Chodové. Psi, kteří je doprovázeli, byli tvrdí, houževnatí a velmi odolní. Jejich povinností nebylo jen střežit pohraničí, ale byli využíváni i k pastevectví a stopování zvěře. O chodském psu psal již Jindřich Šimon Baar ve svých vzpomínkách na historii Chodska.

Praktická regenerace chodského psa byla započata v roce 1985, kdy se narodila první štěňata typem odpovídajícímu vybranému páru.

Chodský pes je středně velký pes ovčáckého typu s obdélníkovým rámcem těla. Má dlouhou srst s bohatou podsadou, díky níž je velmi odolný i v nepříznivém počasí a bezproblémově snáší venkovní chov. Vyniká harmonickou stavbou těla. Charakteristické Chodský pes pro plemeno je postavení a nesení krátkých uší, elegantní linie dlouhé šíje a krku a dále bohatost dlouhé srsti. Jeho pohyb je lehký a volný. Vyznačuje se živou povahou bez známek nervozity. Je přítulný ke členům rodiny, zejména k dětem. Vůči cizím osobám je zdrženlivý, avšak při ohrožení svých blízkých nebo jejich majetku umí být ostrý a útočný. Je výborným hlídacím, ochranným a doprovodným psem, který je schopen náročného výcviku a řada chodských psů úspěšně konkuruje tradičním služebním plemenům. Je obdařen vynikajícím nosem, čichové práce zvládá s lehkostí a temperamentem. Díky ideální střední velikosti a dobré ovladatelnosti lze chodského psa využít ve slepeckém výcviku. Navíc pro výborné čichové schopnosti může být s úspěchem nasazen při záchranářských akcích a při vyhledávání osob v lavinách. Projevuje rovněž vlohy pro střežení stád a práci v zápřahu. Výborně zvládá i agility a dogtrek.

Délka trupu tvoří 110 % výšky v kohoutku

Výška v kohoutku má být 51-56 cm u psa a 48-53 cm u feny

Váha je 16-25 kg

Zbarvení je černé se sytě žlutými znaky na okraji a uvnitř ucha, nad očima, na lících, odkud přechází v klasický půlměsíc pod krkem, oddělené na hrudi, na končetinách a kolem řitního otvoru.

Srst je dlouhá 5-12 cm, rovná s hustou podsadou, zvlášť dlouhá na krku, hrudi a zadní části stehen. Typické jsou krátké uši bohatě osrstěné, vysoko nasazené a blízko u sebe postavené.

xAktuality

20.10.2011 Fotografie
Všechna štěňátka mají na svých profilech doplněná fotoalba "jak rostou" o aktuální fotky...
1.10.2011 Fotogalerie
Fotoalbum Carmen - Darinky - v 5,5 měs...
27.9.2011 Fotogalerie
Fotoalbum z nedělní procházky...
20.9.2011 Fotogalerie
Cessy v 5-ti měsících...
20.9.2011 Fotogalerie
Carrie v 5-ti měsících...
19.9.2011 Fotogalerie
Chodský pes na NVP v Brně...
13.8.2011 NVP Brno
Casi získala tituly CAJC a BOJ...
17.9.2011 Fotogalerie
Carmen v 5-ti měsících...
17.9.2011 Fotogalerie
Arwenka na Kozinově poháru...

Klub přátel chodského psa

Spokojený pes